top of page
Lidská práva a právní stát jako pilíře EU III. - Justice under Attack: Lessons from Poland
Lidská práva a právní stát jako pilíře EU III. - Justice under Attack: Lessons from Poland

po 28. 11.

|

Prague 1

Lidská práva a právní stát jako pilíře EU III. - Justice under Attack: Lessons from Poland

Čas a místo

28. 11. 2022 18:00

Prague 1, 110 00 Prague-Prague 1, Czechia

O události

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

rádi bychom Vás tímto pozvali na druhý cyklus přednášek pořádaný Centrem pro konstitucionalismus a lidská práva při Katedře ústavního práva PF UK. Tentokrát se zaměříme na aktuální problémy související s ochranou lidských práv a principů právního státu, a to na úrovni Evropské unie.

Třetí přednášku v tomto cyklu "Lidská práva a právní stát jako pilíře EU" přednese Maciej Ferek, Paulina Kieszkowska-Knapik, Maria Ejchart-Dubois a Katarzyna Wisniewska, a to na téma ‘Justice under Attack – Lessons from Poland’. Přednáška se uskuteční 28. 11. od 18:00 v místnosti č. 220 na PF UK. Vystupující jsou českému publiku známi jako vyloučení soudci polské justice, jakož i se jedná o jejich advokáty, kteří je zastupovali v přelomových kauzách před ESLP. Jedná se tedy o unikátní příležitost poslechnout si živě jejich zkušenosti s útokem na nezávislost soudnictví v Polsku.

Ve svém vystoupení se přednášející zaměří především na situaci, v níž se v současnosti nachází polská justice. Proberou, jak v Polsku dochází k nahrazování nezávislých soudců a státních zástupců soudci a zástupci, kteří vyhovují současné vládní garnituře, jak se tomu polská justice brání a jaké to má praktické důsledky, konkrétně dopady na hájení některých práv – ekologická práva, práva sexuálních minorit -  i fungování Evropského justičního prostoru. Zaměří se též na širší kontext situace jako je například otázka, jak zásadně museli zastánci nezávislé justice změnit způsob komunikace s polskou a evropskou veřejností.

Věříme, že si jejich vystoupení nenecháte ujít, a těšíme se na Vás.

Sdílet událost

bottom of page