top of page

Novinky ze světa - duben 2024 🐝

Oblast LGBTQ+ práv 

Irák přijal novou právní úpravu, kterou kriminalizuje stejnopohlavní páry ❌👨🏻‍❤️‍💋‍👨🏾

Parlament v Iráku přijal legislativu, kterou kriminalizuje homosexuální vztahy s horní hranicí trestu odnětí svobody 15 let. Dle zákonodárců tento krok směřuje k ochraně tradičních a náboženských hodnot, převážně se má jednat o snahu ,,Ochránit iráckou společnost před morální zkažeností v podobě homosexuality, která zmítá světem.” Nepochybně se však jedná o krok namířený proti zranitelné LGBTQ+ menšině v Iráku, kde homosexualita do teď byla obrovské tabu a společnost ji odsuzovala, nicméně tento zákon přináší ještě větší hrozbu pro komunitu. Trestána tak dle nového zákona nemá být pouze homosexualita, ale i podpora LGBTQ+ hnutí s minimálním trestem odnětí svobody na 7 let. Zákon původně obsahoval ustanovení o trestu smrti, ale byl po mezinárodním tlaku, zejména ze strany Spojených států a evropských zemí, pozměněn. Irák se tak bohužel tímto krokem zařadil mezi dalších více než 60 zemí na světě, které kriminalizují stejnopohlavní poměr.  [1]


Německo učinilo progresivní krok a zjednodušilo úřední změnu pohlaví 🏳️‍⚧️

Německý parlament přijal nový zákon, který by měl usnadnit svým občanům a rezidentům úřední změnu pohlaví. Zároveň tato legislativa zavádí přísné tresty za neoprávněné zveřejnění předchozího jména či pohlaví s výjimkou soudních řízení či policejních vyšetření. Kancléř Olaf Scholz zdůraznil potřebu ukázat respekt k trans, intersex a non-binary osobám, a zaručit tak jejich rovnoprávnost ve společnosti. Dříve byla v Německu změna pohlaví podmíněna lékařským posudkem a souhlasem soudu, nyní však jednotlivci starší 14 let mohou zažádat o změnu pohlaví bez těchto přísných požadavků. U nezletilých pod 14 let ale bude vyžadován souhlas rodičů či zákonných zástupců. Velkou změnu bude i nová kolonka ,,non-binary“ na úředních dokumentech, kterou budou jednotlivci moci označit při změně pohlaví. Nová právní úprava má být účinná od 1. listopadu 2024 a představuje krok vpřed k německému závazky k inkluzi a rovnosti, který byl vytyčen v koaliční dohodě. [2]

 

Autoritativní režimy

Čínská špionáž napříč Evropou 🇪🇺 ❌ 🇨🇳

V měsící dubnu se rozhořelo několik nových afér spojených s čínskou špionáží v Evropě. V době, kdy prezident Si Ťin-pching zahajuje svou další návštěvu Evropy (tentokrát navštíví Francii, Srbsko a Maďarsko), a kdy na druhé straně mnozí zástupci EU, včetně předsedkyně Evropské komise, zostřují svou rétoriku vůči čínskému režimu, se tak jedná o další významný dílek do skládačky aktuálních evropsko-čínských vztahů. Nejprve v polovině dubna německá policie zatkla Jiana Guo, asistenta lídra kandidátky AfD do eurovoleb Maximiliana Kraha, a to kvůli podezření ze špionáže německých opozičních aktivistů, ale také poskytování interních informací o fungování evropského parlamentu, pro čínskou rozvědku. Sám Krah je pak obviňován z toho, že v Evropě „pomohl vytvořit německo-čínskou lobbistickou síť, do které tekly také čínské peníze”. [3] Zhruba ve stejné době byli ze špionáže pro Čínu obviněni i dva mladí zaměstnanci britského parlamentu. [4] Zda jde pouze o shodu okolností, či o projev zesíleného koordinovaného úsilí evropských kontrarozvědných agentur, však zůstává pochopitelně nejasné.


Romská menšina 

Česká republika se i nadále dopouští diskriminace vůči romské menšině 🫠

Evropský výbor pro sociální práva rozhodl, že Česká republika se dopouští nepřímé diskriminace, v rozporu s ustanoveními Evropské sociální charty, když nerealizuje sběr etnických údajů o dětech nacházejících se v institucionální péči státu („dětských domovech”). Zastoupení romských dětí v dětských domovech je totiž, jak tvrdila stěžovatelská organizace European Roma Rights Centre (ERRC), výrazně disproporční oproti procentu jejich zastoupení v běžné populaci, stát k tomu však nemá žádná oficiální data. Argument vlády, že o umístění dětí do institucionální péče státu se rozhoduje zcela nezávisle na etnické příslušnosti dětí, a proto informace o ní nejsou potřeba (naopak, historické zkušenosti s vedením databáze etnicity obyvatel nejsou pozitivní) nebyly dostačující. Evidovat, jaké je procento dětí příslušících k romské populaci v jednotlivých zařízeních, lze totiž i na základě anonymizovaných dat, bez přiřazení ke konkrétním dětem. Výběr metodiky a konkrétních kroků zároveň stále spadá do prostoru státu pro uvážení. [5]

 

Zbytková kategorie, neboli další důležité události

Evropský parlament přijal dlouho očekávaný migrační a azylový pakt 🇪🇺‼️

Po téměř 10 letech příprav a mnoha úpravách se nový migrační a azylový pakt stal skutečností. Pakt byl navržený Evropskou komisí již v roce 2020 s cílem řešit výzvy, které přinesla tzv. migrační krize v roce 2015/2016. Navzdory námitkám jak z řad pravicových, tak i levicových politiků, byla tato legislativa přijata a lze ji označit za historický okamžik. Zastánci vítají tento krok jako významné vítězství s důrazem na jeho potenciál k řešení migračních výzev a posílení kontroly na hranicích EU. Hlavním cílem tohoto komplexního přístupu k řízení migrace a azylu by mělo být jednak ulehčit zemím, do nichž přicházejí migranti, ale také nabídnout účinnější a spravedlivější rámec pro registraci migrantů vedoucí k rychlejšímu vyřizování žádostí. K tomu, aby se a právní úprava stala účinnou, je nyní potřeba pouze formálního souhlasu Evropské rady. Poté budou mít členské státy dva roky na řádnou a včasnou implementaci tohoto právního předpisu. [6]

 

[1] IRAQ CRIMINALISES SAME-SEX RELATIONSHIPS WITH MAXIMUM 15 YEARS IN PRISON. Online. Al Jazeera. 2024. Dostupné z: https://www.aljazeera.com/news/2024/4/27/iraq-criminalises-same-sex-relationships-with-maximum-15-years-in-prison. [cit. 2024-05-05].

[2] GORDON, Anna. German Parliament Votes to Make It Easier for Trans People to Change Their Legal Gender. Online. Time. 2024. Dostupné z: https://time.com/6966294/germany-transgender-name-change-law/. [cit. 2024-05-05].

[3] Klapal, Ondřej. Politik AfD zabředl v čínské špionážní aféře, i tak zůstává lídrem kandidátky. Online. Seznam zprávy. 24. 4. 2024. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stredni-evropa-od-chlapackych-rad-do-cinske-spionazni-afery-lidr-afd-ma-co-vysvetlovat-250481. [cit. 2024-05-05].

[4] Gillett, Francesca & Ruth Comerford. Two men charged with spying for China under Official Secrets Act. Online. BBC. 22. 4. 2024. Dostupné z: https://www.bbc.com/news/uk-68874822. [cit. 2024-05-05].

[5] ČR porušuje Evropskou sociální chartu. Nesbírá data o etnicitě dětí v péči státu. Online. Advokátní deník. 2024. Dostupné z: https://advokatnidenik.cz/2024/04/24/cr-porusuje-evropskou-socialni-chartu-nesbira-data-o-etnicite-deti-v-peci-statu/. [cit. 2024-05-05].

[6] HENLEY, Jon. EU asylum and migration pact has passed despite far right and left’s objections. Online. The Guardian. 2024. Dostupné z: https://www.theguardian.com/world/2024/apr/10/eu-asylum-and-migration-pact-has-passed-despite-far-right-and-lefts-objections. [cit. 2024-05-05].

Comments


bottom of page