top of page
  • Obrázek autoraCHR

Setkání CHR s představiteli ujgurské diaspory v rezidenci velvyslance USA

Ve čtvrtek 19. 10. 2023 měli členové Centra pro konstitucionalismus lidská práva (prof. Helena Hofmannová a Mgr. Karel Řepa, Ph.D.) a čtyři studentky PF UK (Sára Eva Neničková, Lenka Hanušová, Magdaléna Milbachová a Helena Šmolková) možnost navštívit rezidenci velvyslance USA. Pozvání získalo Centrum na základě vypracování unikátního „Policy paperu“ s názvem: ,,Doporučení orgánům veřejné moci České republiky ve věci zločinů proti lidskosti a genocidy Ujgurů v Čínské lidové republice”, který byl vytvořen samotnými studentkami.
Akce se konala na počest jedinečného ujgurského kulturního dědictví a na podporu diskuse o úsilí mezinárodního společenství podporovat lidská práva Ujgurů a dalších etnických menšin v oblasti Xinjiang. Součástí programu tak bylo například vystoupení ,,Mangu Miras” zachycující tradiční ujgurské tance a písně, které publiku představila a zazpívala významná ujgurská hudebnice Saniyam Ismail.
Autorky Policy paperu a členové Centra měli unikátní příležitost seznámit se a pohovořit o samotném Policy paperu a jeho možném využití i s velvyslancem USA Bijanem Sabetem. Události se ale také účastnili jak příslušníci ujgurské menšiny, tak i vysoce postavení představitelé organizací na ochranu Ujgurů. Jednalo se tak například o prezidenta Světového ujgurského kongresu Dolquana Isu, či prezidenta iniciativy Ilhama Tohtiho Envera Cana.Comments


bottom of page