top of page
Obrázek autoraCHR

Veřejná přednáška arménského soudce ESLP Armena Harutyunyana

V pátek 21. 6. 2024 se na Právnické fakultě konala jedinečná přednáška arménského soudce působícího u ESLP Armena Harutyunyana. Přednáška s názvem „Current metamorphoses of the political regimes of the member states of the Council of Europe and coping mechanisms of the Strasbourg court“ posluchače provedla nejen prostředím ESLP a jeho činností, ale také, jak již název napovídá, současnými výzvami, kterým ESLP čelí. Obzvlášť zajímavý byl pohled na Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv se zaměřením na články 17 a 18, které cílí na zákaz zneužívání práva a omezení výkonu práv. Právě tyto články jsou používány proti státům jako Rusko (pouze do roku 2022), Ázerbajdžán nebo Turecko, které jsou takovýmto porušováním práva známy a pro které by použití těchto článků mělo znamenat jakési předběžné či poslední varování. 

V rámci přednášky se posluchači navíc seznámili i s historií Arménie, na které bylo možné dobře ilustrovat přeměnu politických režimů. Tato přednáška tak svým způsobem navazovala i na pondělní veřejnou přednášku prof. Heleny Hofmannové, která se zabývala tématem „Metodologie ústavní a politické vědy při zkoumání autoritativních režimů“. Právě prostřednictvím historického vývoje Arménie lze sledovat i vývoj politického režimu. V rámci přednášky si posluchači mohli snadno uvědomit, jak přebírání forem vlády po pádu železné opony různými postsovětskými státy vlastně nemuselo být vždy tím nejlepším prostředkem jak vytvořit stabilní demokratický stát. Fakt, že určité struktury moci fungují v jedné zemi, automaticky neznamená, že budou fungovat stejně efektivně i v jiné.

Závěrečná debata přinesla mnoho podnětů souvisejících s veřejnou přednáškou v rámci kterých došlo ke zhodnocení sovětského a postsovětského vývoje Arménie a k jejímu současnému odolávání ruskému vlivu, možným změnám Ústavy, které by celkové demokratizaci země pomohly, ale i třeba k porovnání, jak se se současným ruským vlivem vyrovnává Arménie v porovnání s Českou republikou.

Děkujeme panu Armenu Harutyunyanovi za velmi zajímavou přednášku a děkujeme i všem, kteří přišli. Těšíme se na další setkání!


Kommentare


bottom of page