Oblast LGBTQ+ práv
V Thajsku bude od ledna 2025 umožněno stejnopohlavním párům uzavřít manželství 👩🏽❤️💋👩🏼 🏳️🌈 👨🏻❤️💋👨🏾
Thajský král Maha Vajiralongkorn podepsal zákon o manželské rovnosti, čímž se Thajsko stalo první zemí v jihovýchodní Asii, která uznává stejnopohlavní manželství. Zákon, který vstoupí v platnost v lednu příštího roku, umožní LGBTQ+ párům legálně uzavírat manželství a přizná jim plná práva. Stejnopohlavní páry také získají právo na adopci, přičemž zákon je pokrokový i tím, že jsou v něm používány genderově neutrální termíny místo „muži“, „ženy“, „manželé“ a „manželky“.
Tento právní milník, který prošel oběma komorami parlamentu, je vyvrcholením několika let dlouhé kampaně za rovnost manželství. Thajsko má již dlouho pověst tolerantní země vůči LGBTQ+ komunitě a místní průzkumy veřejného mínění ukazují drtivou podporu pro manželskou rovnost. I přes toto pokrokové jednání na jedné straně si mnozí členové LGBTQ+ komunity na druhé straně stěžují na přetrvávající diskriminaci v běžném životě, zejména v tradičně konzervativní buddhistické společnosti. [1]
Gruzie schválila kontroverzní zákon, který výrazně omezuje práva LGBTQ+ osob 🇬🇪 💔 🏳️🌈
Schválený zákon umožňuje úřadům zakázat pořádání Pride akcí, veřejné vyvěšování duhové vlajky a zavést cenzuru filmů a knih s touto tematikou. Zároveň zakazuje genderovou tranzici, adopci dětí homosexuálními a transgender osobami, a ruší platnost stejnopohlavních manželství uzavřených v zahraničí na gruzínském území. Přestože prezidentka Salome Zurabišvili zákon kritizuje a slíbila jej vetovat, vládnoucí strana „Gruzínský sen“ má dostatečnou podporu k přehlasování jejího veta.
Zákon vyvolal silnou kritiku jak v rámci Gruzie, tak od Evropské unie, která upozornila, že jeho přijetí může mít zásadní dopad na snahy Gruzie o integraci do EU. Gruzie, kde jsou LGBTQ+ práva dlouhodobě problematickým tématem, již od roku 2017 ústavně zakazuje stejnopohlavní manželství. Podpora konzervativních hodnot, včetně vlivu pravoslavné církve, zůstává silná a vláda tento zákon prezentuje jako ochranu tradičních morálních standardů. [2]
Romská menšina
Česká republika se stále dopouští diskriminace vůči romské menšině ❌
Evropská komise zaslala České republice dodatečnou formální výzvu k ukončení porušování unijního práva z důvodu přetrvávající segregace romských dětí na českých školách. Došlo tak k zahájení řízení o porušení unijního práva a Česká republika má nyní dva měsíce na odpověď a odstranění opakovaně vytýkaných nedostatků. Pokud neuspěje, může komise rozhodnout o vydání „odůvodněného stanoviska”“což by byl další krok na cestě k předložení případu k posouzení Soudnímu dvoru EU.
Právním předpisem, jejž ČR dle názoru Evropské komise nerespektuje, je tzv. „směrnice o rasové rovnosti“ (Směrnice Rady 2000/43/ES ze dne 29. června 2000, kterou se zavádí zásada rovného zacházení s osobami bez ohledu na jejich rasu nebo etnický původ). První výzvu ohledně porušení této směrnice přitom Komise zaslala Česku již v roce 2010. Podle Evropské komise jsou však „romské děti stále nadměrně zastoupeny v oddělených třídách, nebo ve školách pro žáky s mentálním či tělesným postižením nebo závažnými poruchami vývoje či chování.“ Dále Komisi vadí i fakt, že „mnoho romských dětí, které v Česku navštěvují běžné vzdělávání, je segregováno v samostatných třídách nebo školách, například v samostatných třídách pouze pro Romy nebo ve školách pouze pro Romy s nižším vzděláním.“
Česká republika se tedy spolu s Maďarskem, jež obdrželo obdobnou výzvu, může zařadit po bok Slovenska, jehož případ se před Soudní dvůr EU dostal již loni v květnu. Zároveň jde o zintezivnění tlaku na ČR, která se z důvodu segregace romských žáků ve vzdělávání musí zodpovídat více institucím - vedle EU se jedná zejména o Radu Evropy, kde je Česku dlouhodobě vytýkána neschopnost přijmout nápravná opatření k rozhodnutí D. H. proti České republice, rozhodnutému již v listopadu 2007 (tedy před 17 lety). [3]
Autoritativní režimy
Naděje pro rodiny politických vězňů v Bělorusku: Nečekané amnestie přináší nové šance 🇧🇾 ⚖️
Běloruský novinář Dmitrij Lukša, odsouzený v roce 2022 na čtyři roky za své reportáže o masových protestech proti režimu a o účasti Běloruska na invazi na Ukrajinu, byl nedávno nečekaně propuštěn v rámci první vlny amnestií politických vězňů. Dmitrij, který strávil čas v pracovním táboře vedle vrahů a pašeráků drog, se nyní nachází v Polsku se svou manželkou Polinou, jež byla odsouzena jako jeho „komplic“. Lidskoprávní organizace Vjasna odhaduje, že během posledních týdnů bylo propuštěno 78 politických vězňů, což přineslo naději dalším rodinám. Přesné podmínky pro udělení amnestie však zůstávají nejasné.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jehož režim od roku 2020 čelil rozsáhlým protestům potlačených policejní brutalitou s podporou Ruska, má před sebou další volby již příští rok. Mnozí se domnívají, že tyto amnestie mají zlepšit jeho image před volbami. Přesto i nadále zůstává v běloruských táborech uvězněno mnoho vězňů z politických důvodů, což potvrzuje i Dmitrij, který navíc odhaduje, že politických vězňů tvoří v běloruských věznicích až 20-30 % všech vězňů. [4]
Zbytková kategorie, aneb co by vám taky nemělo uniknout
Libanon v plamenech: hrozí další krutosti civilistům 🇱🇧 🫂 💔
Libanonské civilní obyvatelstvo, které již dlouho trpí důsledky izraelsko-palestinského konfliktu, nyní čelí vážnému riziku dalších válečných zločinů. Od 23. září 2024 izraelské letectvo provedlo více než tisíc náletů na Libanon, což vedlo ke smrti stovek lidí, včetně dětí, místní zpravodajství reportuje tisíce zraněných. Human Rights Watch varuje, že civilisté napříč zemí jsou ohroženi dalšími zvěrstvy, přičemž izraelské útoky cílí nejen na Hizballáh (pozn. libanonská šíitská muslimská politická strana), ale potenciálně i na širší libanonskou populaci. V reakci na opakované raketové útoky Hizballáhu, izraelský náčelník generálního štábu zmínil možnost pozemní invaze.
Situace v Libanonu, kde bylo více než 90 000 lidí vysídleno během posledních pěti dnů náletů, se dále zhoršuje. K tomu se přidávají desítky tisíc lidí, kteří byli vysídleni během předchozích konfliktů. Humanitární organizace, včetně Human Rights Watch, upozorňují jak na pokračující a rozšiřující se zneužívání lidských práv v regionu, tak na ignoraci Izraele preventivních opatření, které byly v rámci konfliktu nařízené Mezinárodním soudním dvorem. [5]
Francie uvažuje o zahrnutí výslovného souhlasu do definice znásilnění: ministr spravedlnosti otevřen změně !! 🇫🇷 ❤️🩹
Nový francouzský ministr spravedlnosti Didier Migaud vyjádřil podporu legislativní změně, která by zahrnovala pojem souhlasu do definice znásilnění. Současná definice ve francouzském právu stanoví znásilnění jako jakýkoli akt sexuální penetrace, který je spáchán násilím, hrozbou nebo překvapením, avšak výslovně nezmiňuje povinnost souhlasu. Tato otázka se znovu dostává do popředí v souvislosti se šokujícím případem hromadného znásilnění, kde je obviněno více než 50 mužů.
Případ Dominique Pélicota, který přiznal vinu za drogování své manželky a umožnění jiným mužům ji znásilnit, vyvolal vlnu veřejného zájmu a obnovil tlak na změnu zákona. Manželka Gisèle, která se stala v posledních dnech feministickou ikonou, jelikož se ve prospěch snahy o změnu společnosti vzdala anonymity, doufá, že její případ přispěje ke změně postojů k sexuálnímu násilí ve Francii. Navzdory rostoucí podpoře pro zákony založené na souhlasu, vláda dosud nepřistoupila k přijetí takové legislativy, ačkoli další evropské země, jako Španělsko a Belgie, již přijaly zákony typu „jen ano znamená ano“. [6]
[1] Thailand to allow same-sex couples to marry in January. Online. Al Jazeera. 2024. Dostupné z: https://www.aljazeera.com/news/2024/9/25/thailand-to-allow-same-sex-couples-to-marry-in-january. [cit. 2024-10-06].
[2] Georgia’s parliament approves law curbing LGBTQ rights. Online. Al Jazeera. 2024. Dostupné z: https://www.aljazeera.com/news/2024/9/17/georgias-parliament-approves-law-curbing-lgbtq-rights. [cit. 2024-10-06].
[3] CHODIL, Jakub. Evropská komise vyzvala Česko, aby přestalo diskriminovat romské děti. Online. Česká televize. 2024. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/evropska-komise-vyzvala-cesko-aby-prestalo-diskriminovat-romske-deti-353639. [cit. 2024-10-06].
[4] RAINSFORD, Sarah. Families cling to hope in Belarus after first release of political prisoners. Online. BBC. 2024. Dostupné z: https://www.bbc.com/news/articles/c9qg8d50z1zo. [cit. 2024-10-06].
[5] Lebanon: Israeli Strikes Kill Hundreds as Hostilities Escalate. Online. Human Rights Watch. 2024. Dostupné z: https://www.hrw.org/news/2024/09/25/lebanon-israeli-strikes-kill-hundreds-hostilities-escalate. [cit. 2024-10-06].
[6] GOURY-LAFFONT, Victor. French justice minister says he’s open to adding consent to legal definition of rape. Online. POLITICO. 2024. Dostupné z: https://www.politico.eu/article/french-justice-minister-didier-migaud-open-adding-consent-legal-definition-rape-dominique-pelicot/. [cit. 2024-10-06].
Comentários