top of page

Novinky ze světa - prosinec 2024 🎄

Oblast LGBTQ+ práv 

Turecko zpřísňuje přístup trans osob k hormonální terapii 🇹🇷 🗣️ 🏳️‍⚧️

Na přelomu listopadu a prosince 2024 oznámila Turecká agentura pro léčiva a zdravotnické prostředky zavedení nových pravidel, která vyžadují elektronický předpis pro přístup k určitým hormonům. Tato regulace, zaměřená především na hormony používané trans maskulinními osobami a také na hormony pro léčbu diabetu, výrazně zasáhne do přístupu trans osob ke zdravotní péči. Problémem je nedostupnost genderově specifické péče, která je poskytována pouze ve 13 z 81 tureckých provincií. Pro trans osoby žijící ve venkovských oblastech tak zůstává cesta za potřebnou péčí časově, finančně i organizačně náročná. Zpoždění při předepsání hormonů a nedostatečná kapacita nemocnic zároveň zvyšují riziko, že si někteří pacienti zvolí nelegální a nebezpečné cesty k získání léčiv. Nová regulace tak pravděpodobně zvýší nedostupnost určitých hormonů, zejména pro trans maskulinní osoby nebo osoby žijící v chudobě. [1]


Rusko neochránilo aktivisty před homofobními útoky, rozhodl Evropský soud pro lidská práva 🇷🇺 ⚖️ 🏳️‍🌈

Evropský soud pro lidská práva v případu Yevstifeyev a další v. Rusko dospěl k závěru, že Rusko porušilo lidská práva aktivistů tím, že nedokázalo adekvátně reagovat na homofobní verbální útoky a fyzické hrozby ze strany politiků. Soud rozhodl, že ruské orgány porušily článek 8 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv (právo na ochranu soukromého a rodinného života) společně s článkem 14 (zákaz diskriminace). 

Žalobci - aktivisté za práva LGBTQ+ osob - čelili během účasti na demonstraci proti nenávisti v Petrohradu homofobním výhrůžkám ze strany politiků, kteří rovněž šířili nepravdivé informace o LGBTQ+ osobách. Navzdory podání stížností v trestním, civilním i správním řízení úřady případy neřešily s odůvodněním, že politici údajně jen vyjádřil svůj osobní názor. ESLP však potvrdil, že tyto výroky přímo zasáhly do mentálního zdraví a důstojnosti aktivistů. Soud také zdůraznil, že opomenutí podobných incidentů může vést k normalizaci nepřátelství vůči LGBTQ+ osobám, k posilování kultury intolerance a k dalším podobným útokům.  [2]


Ústavní soud Litvy v přelomovém rozhodnutí zrušil anti-LGBTQ+ zákon ! 🏳️‍🌈 🫂 🇱🇹

Ústavní soud Litvy dne 18. prosince 2024 zrušil ustanovení zákona o ochraně nezletilých před negativními účinky veřejných informací, které od roku 2009 zakazovalo zobrazování LGBTQ+ rodin ve veřejném prostoru. Soud shledal, že toto ustanovení porušuje ústavní zásady ochrany lidských práv, důstojnosti, rovnosti a tolerance, a znemožňuje přístup nezletilých k informacím. Rozhodnutí navazuje na verdikt Evropského soudu pro lidská práva v případu Macatė v. Litva z roku 2023, podle kterého byl tento zákaz v rozporu s právem na svobodu projevu garantovaným Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv. 

Soud zdůraznil, že ochrana nezletilých nesmí být zneužívána k potlačení jiných ústavně chráněných hodnot. Podle rozsudku zákon neúměrně zužoval pojetí rodiny, diskriminoval LGBTQ+ komunitu a omezoval přístup nezletilých k objektivním informacím o rozmanitých rodinných modelech. Toto rozhodnutí představuje významný pokrok pro práva LGBTQ+ osob v Litvě!  [3]


Další dobré i špatné novinky ze světa konstitucionalismu a lidských práv

Mezinárodní organizace obviňují Izrael z genocidy v Gaze 🇮🇱 🚱

Významné lidskoprávní organizace, jako Amnesty International a Human Rights Watch, obvinily Izrael z genocidy a zločinů proti lidskosti v souvislosti s omezením přístupu k pitné vodě v Gaze. Podle jejich zpráv izraelské útoky na infrastrukturu zásobování vodou vedly k drastickému snížení dostupnosti čisté vody, což způsobilo šíření smrtelných nemocí, zejména mezi dětmi. Organizace uvádějí, že tyto činy jsou záměrné a mají za cíl vytvořit podmínky pro fyzickou destrukci palestinské populace, čímž podle nich Izrael porušuje Úmluvu o genocidě z roku 1948. Amnesty International například poukazuje na „dehumanizující a genocidní vyjádřování se o území Palestiny“ některých izraelských politiků jako důkazy. 

Izraelská vláda tato obvinění rezolutně odmítla, označila je za nepravdivá a motivovaná politickými předsudky. Zástupci Izraele argumentují, že jejich akce jsou legitimní obranou proti teroristické organizaci Hamas a probíhají plně v souladu s mezinárodním právem. Tato tvrzení však kontrastují s údaji z Gazy, kde podle místních zdrojů od roku 2023 zemřelo přes 44 500 lidí, většinou civilistů. [4]


Gruzie čelí prohlubující se krizi lidských práv 🇬🇪 ⚖️

Protesty v Gruzii, vyvolané vládním rozhodnutím opustit cestu k členství v Evropské unii, se setkaly s tvrdým zásahem úřadů. Policie použila slzný plyn, vodní děla a gumové projektily k potlačení převážně pokojných demonstrací, při kterých byli napadeni nejen protestující, ale i novináři a zástupci opozice. Několik stovek lidí bylo zatčeno, mnoho z nich si stěžovalo na špatné zacházení a někteří byli po zásahu policie hospitalizováni. Protesty se odehrávají na pozadí politické a ústavní krize, která zahrnuje sporné parlamentní volby v říjnu 2024 a přijetí represivních zákonů omezujících činnost občanskou společnost a nezávislá média. 

Evropská unie vyjádřila znepokojení nad situací, ale organizace na ochranu lidských práv volají po konkrétních krocích. Mezi doporučení patří nezávislé vyšetřování povolebního násilí za účasti expertů Rady Evropy a OSN, stejně jako sankce vůči odpovědným gruzínským činitelům. Pokud má EU zachovat důvěru gruzínských obyvatel, kteří se dívají na Evropu jako na symbol demokracie a lidských práv, je nutné přijmout konkrétní opatření, která zabrání dalšímu prohloubení krize. [5]

 

[1] New regulations pose greater risks to trans people in Turkey. Online. ILGA Europe. Dostupné z: https://www.ilga-europe.org/news/new-regulations-pose-greater-risks-to-trans-people-in-turkey/. [cit. 2025-01-05].

[2] Russia failed to respond adequately to politician’s homophobic verbal assault, European Court finds. Online. ILGA Europe. Dostupné z: https://www.ilga-europe.org/news/russia-failed-to-respond-adequately-to-politicians-homophobic-verbal-assault-european-court-finds/. [cit. 2025-01-05].

[3] ANTANAITYTĖ, Monika. Lithuanian Constitutional Court Rules “Anti-Gay Propaganda” Provision Unconstitutional. Online. LGL. Dostupné z: https://www.lgl.lt/en/?p=29656. [cit. 2025-01-05].

[4] BORGER, Julian. Israel accused of act of genocide over restriction of Gaza water supply. Online. The Guardian. Dostupné z: https://www.theguardian.com/world/2024/dec/19/israel-accused-of-act-of-genocide-over-restriction-of-gaza-water-supply-human-rights-watch. [cit. 2025-01-05].

[5] GOGIA, Giorgi a KIROVA, Iskra. Georgia’s Human Rights Crisis Deepens Amid Mass Protests. Online. Human Rights Watch. Dostupné z: https://www.hrw.org/news/2024/12/10/georgias-human-rights-crisis-deepens-amid-mass-protests. [cit. 2025-01-05].

 

Comments


logo_souhlas.webp

Centrum
pro konstitucionalismus
a lidská práva PF UK

Chcete, aby Vám další novinky ze světa lidských práv a konstitucionalismu neutekly? Přihlašte se k odběru CHR!

Děkujeme, že Vás zajímají lidská práva!

  • Facebook
  • Twitter
bottom of page